Dzień 25 – majowe wyzwanie

Oto Twoje zadanie na dziś:

Dzień 25
Co będzie potrzebne? https://agnieszkadrummer.wordpress.com/2010/01/15/czasowniki-czasowniki-niemieckie/, zeszyt
Co masz zrobić? Pod podanym linkiem znajdziesz spis 100 najważniejszych niemieckich czasowników. Dlaczego najważniejszych? Bo najczęściej używanych! Zajmij się porządnie tymi czasownikami. Sprawdź, czy wszystkie prawidłowo rozumiesz. Jeśli nie – zapisz je sobie w zeszycie. Jeśli chcesz, zrób z nimi karteczki do nauki. Jeśli chcesz, podziel je sobie na różne listy: np. alfabetyczną. Albo według „typów”: czasowniki modalne, czasowniki rozdzielnie złożone, czasowniki zwrotne, czasowniki z „regularnym” Perfektem i z nieregularnym itp. Po prostu „polub” ten spis i się nim kreatywnie zajmij.
Po co? Ucząc się niemieckiego warto zwrócić uwagę na różne wyjątkowo ważne „składniki” tego języka. Jednym z takich składników są bez wątpienia czasowniki, a właśnie zwłaszcza te najczęściej używane, bo po co np. uczyć się czasownika „szeptać” albo „skrobać”? Oczywiście, KIEDYŚ  i takie rzadsze czasowniki mogą się przydać, ale NAJPIERW opanujmy te najczęstsze, to taki pociąg ekspresowy w kierunku opanowania języka. Dopiero gdy już dojedziemy do celu będziemy sobie robić niespieszne wypady pociągami podmiejskimi w celu zwiedzania całej pięknej okolicy ;).

5 comments

 1. Morgen,
  ten wpis chyba specjalnie dla mnie:). Znam wiele słów właśnie typu skrobać lub wzdychać i wiele słownictwa specjalistycznego ze swojej branży. Jednak wciąż przyłapuję się błędach i niewiedzy w odmianie czasowników z tej magicznej setki. I trochę mi to chyba obiera pewność siebie, a za tym płynność w nauce :|.
  więc… Ich bastle meine Flashcard :). I wierzę, że to będzie bilet do ekspresu.
  Macht’s gut!

 2. Witam 🙂
  Pani Agnieszko.. od dawna śledzę Pani blog i muszę stwierdzić, że jest to po prostu „kawał świetnej roboty” ! Tak trzymać… Gratuluję!

  PS ale… czy mogłaby Pani zamieścić „coś” na poziomie B2?

  Serdecznie pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s