Sein letzter Fall – Wydawnictwo Edgard

Co czytać po niemiecku?

To jedno z pytań, które uczniowie zadają mi najczęściej.

Nawet początkujący chcieliby już coś czytać w obcym języku. To świetny pomysł, bo dzięki temu każdy automatycznie rozszerza sobie słownictwo i uczy się języka w przyjemny, wciągający sposób.

Początkującym uczniom nie można oczywiście – niestety – polecić „normalnych” książek po niemiecku, bo pisane są językiem jeszcze dużo za trudnym.

Polecam więc tzw. easy readers, czyli książki pisane uproszczonym językiem. Jeśli chodzi o język niemiecki, to wybór na rynku jest niestety bardzo niewielki (w odróżnieniu od readersów po angielsku). Dlatego tym bardziej ucieszyłam się z wydanej ostatnio przez wydawnictwo Edgard pozycji „Sein letzter Fall”.

Treść?

Kryminał. Samantha Osborn, młoda policjantka, dostaje nową pracę awansując na szefową zespołu. Jej pierwszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki śmierci emerytowanego policjanta. Pozornie wszystko wygląda na śmierć naturalną. Ale instynkt śledczy Samanthy podpowiada jej – i słusznie – coś innego.

Historia podoba mi się nawet nie dlatego, że osobiście lubię kryminały, a akcja jest wartka i ciekawa. Jako lektorka niemieckiego już się cieszę na pokazywanie uczniom w praktyce tych wszystkich przyimków, zaimków, rekcji itd., o których uczę ich teoretycznie.

Książka ta przeznaczona jest dla uczniów już na poziomach niemieckiego A1-A2 (co jest wyjątkową rzadkością, bo większość niemieckich easy readers rozpoczyna się od ok. poziomu B1, a najczęściej nawet B2). To znaczy, że już całkiem początkujący z niej skorzystają. Ale również niejeden na poziomie B1 lub do niego dążący z przyjemnością sobie powtórzy i utrwali podstawy i nauczy się przy okazji paru nowych słówek.

Kryminał zawiera 29 rozdziałów, więc oczekiwałam 29 nagrań. A tu niespodzianka – nagrań jest dwa razy tyle! Nie dość, że nagrane są wszystkie rozdziały, to do każdego rozdziału osobno nagrane są też dodatkowo pojedynczo wypowiedziane ważniejsze słówka z ich polskimi tłumaczeniami.

Zdania są przyjemnie krótkie i stosunkowo mało skomplikowane. Podoba mi się też, że rozdziały do 14 włącznie są stosunkowo krótkie, a od 15 do końca znacznie dłuższe. Czyli czytając od początku osiągamy z jednej strony szybkie efekty („już cały rozdział przerobiony!”), a w drugiej połowie książki, gdy już doszliśmy do pewnej wprawy, możemy się cieszyć z postępu, że teraz nawet dłuższe rozdziały „ogarniamy” bez problemu.

Jak korzystać?

Zastanawiam się, jak ja będę przerabiać tę książkę z moimi uczniami. Tu zgodzę się z radą podaną we wstępie, że można z tego podręcznika korzystać na wiele sposobów, w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania. To dla każdego lektora wdzięczny materiał na urozmaicenie normalnych lekcji albo na dodatkową pracę domową.

„Sein letzter Fall” znaczy „jego ostatnia sprawa”. Dziwię się, że Wydawnictwo tytułuje tę książkę również „Śledztwo na własną rękę”, bo Samantha wcale nie prowadzi śledztwa na własną rękę, wręcz przeciwnie, pracuje nad tą sprawą cały jej zespół. Ale to akurat drobnostka.

Zalety książki:

 • odpowiednio dobrany poziom, czyniący tę książkę zrozumiałą nawet dla początkujących
 • tłumaczenia trudniejszych słów na marginesach – nie trzeba ciągle zaglądać do słownika
 • dużo zgrabnie zaprezentowanych wyjaśnień gramatycznych po każdym rozdziale
 • dużo ćwiczeń różnego rodzaju (w sumie ok. 140!), wszystkie dopasowane do poszczególnych zagadnień gramatycznych i leksykalnych
 • klucze do wszystkich ćwiczeń – dzięki temu również każdy samouk z nich skorzysta, bo bez problemu sam się sprawdzi
 • świetne nagrania w ogromnej ilości (w sumie prawie 2,5 godziny!)
 • dodatkowa darmowa wersja w formatach epub i mobi na czytniki – czyli weź książkę ze sobą na drogę do szkoły / pracy / gdziekolwiek (ok, w wersjach mobilnych nie ma ćwiczeń, no ale na czytniku i tak nie będziemy rozwiązywać ćwiczeń)
 • słowniczek niemiecko-polski na końcu

Wady książki:

 • nie ja ją napisałam 😉

Fazit – jak mówią Niemcy – czyli podsumowanie: naprawdę polecam.

Kryminal_Edgard_SeinLetxer Fall_2016

Reklama

4 comments

 1. Witam, na pewno skorzystam z tej propozycji,Jeżeli mogę to polecam też kryminał z ćwiczeniam „Wo ist Sina” poziom A2-B1 też wydawnictwo Edgar.osobiście czytałam .Proste zrozumiałe słowa i czyta sie jednym tchem.:)Polecam

 2. Ja teraz czytam „Johnny schweigt” napisal Bernhard Hagemann, ksiazka dla nastolatkow, tak i podpisana „leichte Lektüren für Jugendliche”, jest fajna, dobze sie czyta, polecam.

 3. Witam, jestem właśnie po lekturze. Książkę czytało się bardzo lekko, fajna sprawa, to przetłumaczone słówka na marginesach. A może mi ktoś polecić jakieś książki najlepiej kryminał na poziomie B1 lub B2, bo mam problem ze znalezieniem fajnej pozycji po niemiecku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s