Nauka samemu czy w klasie?

Większość z Was (nas) w czasach szkolnych i tak nie ma/nie miała wyjścia i „musi/musiała” uczyć się języka w szkole.

Badania naukowe (np. http://www.ketadultlearning.org/resources/lsalstudy.htm – po angielsku) pokazują, że uczenie się POZA grupą, czyli samemu, indywidualnie, jest skuteczniejsze niż na kursie/w klasie. Najlepsza jest wprawdzie kombinacja jednego i drugiego, ale jeśli porównać obie metody nie połączone ze sobą, to indywidualna nauka wygrywa.

Dlaczego?

Dlatego, że ktoś, kto się sam uczy ma często zupełnie inną motywację, niż ktoś, kto chodzi na kurs (lub „musi” uczęszczać na lekcje).

Zawsze powarzam, że o twoim sukcesie lub twojej porażce w nauce języka decyduje koniec końcem to, co robisz  w tym kierunku POZA klasą/kursem/lektoratem.
Często ucząc się niejako oddajemy w ręce nauczyciela odpowiedzialność za to, czy zostaniemy nauczeni. Właściwie dlaczego? Nauczyciel może tylko pomóc, ale nie wykona całej pracy za ciebie. Często jest to trochę tak, jakby ktoś uczęszczał 2 razy w tygodniu na teoretyczne zajęcia o gimnastyce, owszem, czasem poparte kilkoma własnymi ćwiczeniami, ale ogólnie jednak teoretyczne, a potem dziwił się, że jego kondycja fizyczna nie poprawia się mimo chodzenia na takie wykłady.

W jaki sposób i jak często zajmujesz się językiem poza lekcjami?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s