Ostatni szlif językowy

Zanim sama napiszę kolejną książkę mogę napisać coś o innej ciekawej książce ;).

Swoją drogą wydawnictwo Poltext oferuje właśnie 20% zniżki, warto zajrzeć (kliknij na obrazek ;)).

poltext banner 3

Dr Karl-Huber Kiefer jest wykładowcą Centrum Języków SGH w Warszawie oraz Istytutu Języków i Komunikacji TU (Technische Universität) w Berlinie. Właśnie wydano jego podręcznik „Ostatni szlif – Der letzte Schliff”, intensywny trening dla Polaków uczących się języka niemieckiego na studiach i w pracy.

Na okładce czytamy m.in. „Podręcznik angażuje uczącego się w sytuacje komunikacyjne zbliżone do rzeczywistych oraz formułuje polecenia zadań w taki sposób, aby zdobył on odpowiednie umiejętności językowe i zastosował je adekwatnie do sytuacji”.

I to się w większości zgadza.

Książka jest „fajna”, aż przyjemnie do niej zajrzeć, bo na każdej stronie czekają na nas jakieś nietypowe ciekawe niespodzianki. Zdecydowanie odbiega od często nudnego, stereotypowego układu „klasycznych” podręczników, napisana jest, powiedziałabym „otwarcie na świat” (z tematami od pogadanki z taksówkarzem do prezentacji firmowych itp.).

Już sam podział na poszczególne rozdziały jest wyjątkowy i ciekawy, spójrzcie sami:

Poltext Szlif 2

Mamy tu nie tylko NAPRAWDĘ CIEKAWIE opracowane poszczególne – nietypowe – działy, ale nawet konkretny podział tychże działów na zainteresowane nimi grupy odbiorców – studentów (UNI) lub ludzi już pracujących w środowisku niemieckojęzycznym (BERUF).
Przykład: „Enstcheidungen treffen” (podejmowanie decyzji) dla studentów zawiera m.in.  temat WYBORU uczelni, a dla absolwentów – także WYBORY – np. czy iść na etat czy rozpocząć własną działalność, jaką umowę podpisać itp.

W sumie ponad 200 stron pełnych rzeczy, które zdecydowanie doszlifują niemiecki każdego chętnego.

Mnie osobiście najbardziej podoba się część 6 (złożona z 18 podrozdziałów), w której autor zgromadził wszystko to, co nie pasowało tematycznie do poprzednich działów. W dużej mierze są tu podane typowe trudności Polaków uczących się niemieckiego, najwyraźniej dr Kiefer też (podobnie jak ja) zbiera sobie takie „kwiatki” 😉

Co mi się nie podoba?

Dwie rzeczy:

  • Trudno się z tej książki uczyć samemu, bo nie ma żadnego klucza, krótko mówiąc żadnej kontroli, czy się coś robi prawidłowo. ALE to podręcznik i tak raczej do pracy z lektorem, więc zakładam, że nauczyciel wtedy prowadzi i w razie konieczności poprawia.
  • Druga sprawa to dziwny słowniczek od góry do dołu strony od str. 8 do strony 161 włącznie. Po lewej stronie wyrazy niemieckie, po prawej tłumaczenia polskie. Od A do Z, od „abwägen”, czyli rozważać do „zusammenfassen”, czyli streszczać . W sumie więc 153 strony książki zawierające na marginesie ten słowniczek. Problem polega tylko na tym, że na KAŻDEJ strone są te same słówka.  W sumie tylko 45 wyrazów. Powtórzonych 76 razy identycznie. Może to trochę szkoda miejsca, bo zamiast powtarzać ten sam zestaw 76 razy warto byłoby zrobić 76 takich – różnych – zestawów ważnych słówek. No i w ogóle kwestia ważności… do podanych wyrazów należą m.in. „paraphrasieren”, „schlussfolgern” i „wertschätzen”. Zwłaszcza to pierwsze słowo nie wydaje mi się aż taaak ważne, aby je powtażać 76 razy ;). W zależności od rozdziału, któremu towarzyszą, słówka niektóre są wydrukowane grubszą czcionką inne nie, ale szczerze mówiąc nie bardzo pojmuję sens akurat tego upiększenia książki.

Ale spójrzmy na to praktycznie – to kosmetyka, czyli coś, co zasadniczej treści absolutnie nie przynosi ujmy. Gdyby nie było tej „listwy” z tym niby słowniczkiem, to po prostu niczego by nie brakowało i nie byłoby się do czego „przyczepić” ;).

Poltext Szlif

Nie wiem jak Wy, ale ja będę używać tej pozycji na niektórych swoich zajęciach, będziemy jej również używać na niektórych kursach (od B2) w www.isjad.pl, więc może warto sobie od razu kupić ;).

A jeśli nie, to możecie też wygrać ten podręcznik za darmo, Wydawnictwo Poltext właśnie ogłosiło konkurs, w którym można go wygrać:

Co trzeba zrobić?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s