12 marca poprowadziłam godzinny webinar pt. „5 najważniejszych niemieckich czasowników”. Powoli oswajam się z programem clickmeeting. Konkretnie był to dopiero mój 3 webinar w życiu (tzn. jako prowadząca), więc byłam dosyć zestresowana, czy wszystko się uda. Pierwszy odważyłam się poprowadzić kilka miesięcy temu i był tylko dla ograniczonej liczby 24 osób. Nie obyło się bez wpadek i problemów ;). Drugi odbył się ok. 2 tygodnie temu, ale nie byłam sama, lecz miałam dwie wspaniałe pomoce: panią prof. M. Grabowską z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Martę Eichstaedt, która o webinarach wie wszystko – jak mało kto inny. I zgodziła się pomóc w organizacji, co było niesłychanie pomocne, bo na webinarze było prawie 400 osób.
Na ten, o którym teraz napiszę dotarły w sumie 132 osoby i musiałam sobie sama dać radę.
Wyjątkowo podoba mi się możliwość zadawania pytań słuchaczom. Oczywiście byłam ciekawa, KTO właściwie pojawił się na spotkaniu:
Następnie poprosiłam o głosowanie – które czasowniki uczestnicy typują jako „najważniejsze”:
W powyższej i poniższej ankiecie można było oczywiście głosować na kilka odpowiedzi, dlatego mamy w sumie więcej niż 100% głosów.
Potem już przeszliśmy do konkretów i testowałam tym razem także możliwość zadawania pytań typowo „fachowych”, tzn. sprawdzających, czy przekazywana przeze mnie treść faktycznie dociera do odbiorców 😉 :
Po webinarze poprosiłam uczestników o wypełnienie ankiety. Informacja zwrotna jest dla mnie bardzo ważna, żeby kolejne webinary robić jeszcze lepsze.
78 osób było na tyle uprzejmych, że podzieliło się ze mną swoim feedbackiem, czyli OCENIŁO mnie i webinar :). Wygląda na to, że wypadł zupełnie dobrze:
Podsumowując widzę następujące –
POZYTYWY:
- Możliwość dotarcia do uczniów WSZĘDZIE – wystarczy Wam komputer z w miarę szybkim internetem i głośnikiem – i możecie się ze mną uczyć.
- Możliwość dotarcia do wielu osób jednocześnie. Dotychczas koncentrowałam się na skype, w którym coś takiego jest niemożliwe.
- Mam całą masę pomysłów, jakie webinary robić. Może ktoś z Was jest przypadkiem licencjonowanym czarodziejem i wydłuży mi dzień o kilka godzin?
- Najwyraźniej ta „zabawa” podoba się i mnie i Wam. To w ogóle chyba najważniejsze 🙂
NEGATYWY:
- Większość zapisanych osób nie bierze jednak udziału w spotkaniu. Wysłałam 302 zaproszenia, było 132 uczestników (może powinnam pobierać opłaty z góry? Takie mam kiedyś plany ;))
- Webinary są stosunkowo mało interaktywne, możliwość czynnego robienia czegokolwiek przez uczestników jest znikoma (może powinnam robić spotkania dla mniejszych grup i udzielać uczestnikom głosu? Takie mam kiedyś plany ;))
- Zróżnicowany poziom uczestników zmusza mnie do trudnego szpagatu, tak aby wszyscy skorzystali, a nie jedni się nudzili, a drudzy nie rozumieli (może powinnam bardziej ograniczać poziom uczestników? Takie mam kiedyś plany ;))
- Często nie nadążam za chatem. Podczas głównej części merytorycznej wyłączyłam w ogóle możliwość chatu, żeby uczestnicy skoncentrowali się na wykładzie, a nie zadawali mi (albo sobie wzajemnie) jakichś pytań i nie komentowali. Ale nawet po głównej części, gdy chat był włączony, zauważyłam dopiero PO FAKCIE ze zgrozą, że nie odpowiedziałam na wiele pytań. Przy tak licznej grupie ludzi chętnych do konwersacji chat przewija się w błyskawicznym tempie, uniemożliwiającym reagowanie na wszystko. Szkoda.
- Program do webinarów nie oddaje animacji w prezentacjach PowerPoint. Do tego godzinnego wykładu było mi więc potrzebnych dokładnie 400 osobnych folii, aby wyglądał tak, jak wyglądał. To dosyć czasochłonne. (Ale opłacało się! Nabieram wprawy! ;))
Wszystkim słuchaczom jeszcze raz dziękuję za udział i zapraszam (także nowych słuchaczy) na kolejne webinary!
Cos nie tak z tymi procentami 😉
mnie by interesowal webinar dotyczacy Konjunktivu, bo z nim mam odwieczne problemy i pojac go nie moge, a Pani w tak przystepny sposob tlumaczy, ze czuje, ze moglabym zrozumiec nawet ten nieszczesny tryb przypuszczjacy 😀
alles klappt
Niestety nie mogłem dotrzeć i niezmiernie tego żałuje 😦 Oczywiście na kolejny webinar także się zapiszę i z pewnością skorzystam. Osobiście interesowałby mnie webinar na temat strony biernej ; )
Strona bierna to faktycznie pięta achillesowa wielu… pomyślę nad tym 😉
Witam niestety nie mogłam skorzystać tym razem z zaproszenia ale co zrobić może innym razem:). Mam małe pytanko czy Pani odpowiada zawsze na maile czy tylko na pojedyncze? z powodu braku czasu co jest zrozumiałe:). Pytam dlatego że po pierwszym Webinarze pisałam do Pani i nie uzyskałam żadnej odpowiedzi a też nie chciałbym być nachalna:)
Jeśli mail dotyczył kodu na darmowe lekcje to faktycznie na TE maile jeszcze nie odpowiedziałam, bo cały system ruszy dopiero od kwietnia, więc nie ma takiego pośpiechu ;). W innych sprawach odpisuję na prawie wszystkie maile (za wyjątkiem „niech mi Pani przetłumaczy…”) najpóźniej w ciągu tygodnia 🙂
Pozdrawiam!
400 folii! oO OMG! To sie Pani napracowala.
Tak chyba lepiej byloby zorganizowac mniejsze grupki o konkretnych poziomach skoro az tylu jest chetnych,
Ah super te pytania w procentach itp.- duzo moga wyjasnic.
A wiec ile czasownikow jest w j.niemieckim?
Pozdrawiam i gratuluje 🙂
ponad 20.000 😉 Ale zdecydowanie nie opłaca się uczyć ich wszystkich 😉
A ja jeszcze raz serdecznie dziękuję i doceniam to, że znalazła Pani dla nas czas i to za darmo !!!!!!
Dzięki tej przesympatycznej godzinie w Pani towarzystwie mogłem sprawdzić się w moim niemieckim. Proszę o więcej . DZIĘKUJĘ Mirek :o)
Dziękuję za miłe słowa! 🙂
to już rozumiem 🙂 dziękuje za odpowiedz:)
Ja nawet jakbym chciała to bym nie mogła wziąć udziału. Nie miałam akurat wtedy czasu, więc nawet się nie zapisywałam, ale sama koncepcja jest bardzo ciekawa 😉 Ja chętnie posłuchałabym o niemieckich przypadkach, bo dla mnie to totalna zmora i podejrzewam, że dla wielu uczących się języka również 😉 Chociaż nie wiem czy to nie zbyt obszerny temat na jedno takie „spotkanie” 😉
Ja jestem bardzo zadowolona,choć tym razem spóźniłam sie 15 min,ale uważam,że było super,mam nadzieję na więcej
wyrazy szacunku,Pani Agnieszko,za pracę i poświęcenie z Pani strony.
pozdrawiam ciepło
proponuje webinar o .. przypadkach:) Dla mnie są one męczarnią.. zawsze robię błędy…
Tym razem nie skorzystałem nie mniej jednak polecam trochę lepszą platformę – clickwebinar.com
Większosc Twoich minusów jest w tym produkcie rozwiązana.
Pozdrawiam
Ależ to właśnie TA platforma 😉 Dokładnie ta, której używam. Oni mają po prostu 2 różne produkty „meeting” do 25 osób i „webinar” do 1000 uczestników…
Pani Agnieszko ma Pani doskonały dar przekazywania w bardzo prosty i przejrzysty sposób wiadomości. Naprawdę jestem pod wrażeniem Pani umiejętności dydaktycznych. Uczyłam się parę lat tego języka w szkole ale przychodziło mi to z wielka trudnością, tego czego nie nauczyłam się w szkole miałam okazje nauczyć się w praktyce,ale mimo wszystko trzeba dalej go szlifować ponieważ wiem że moja wiedza jest nie wystarczająca i baaardzzzo chaotyczna. Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo!
Witam!
Jak sie zapisac na kolejne „spotkanie”?
Pozdrawiam
PO PIERWSZE – dowiedzieć się o nim (informacja będzie opublikowana i tu na blogu i na facebooku)
PO DRUGIE – wypełnić ankietę dołączoną do informacji
PO TRZECIE – zaczekać na zaproszenie, które przyjdzie mailem
PO CZWARTE – stawić się punktualnie na spotkanie (klika się na link przesłany w zaproszeniu)
Ja dopiero zaczynam przygodę z niemieckim:)mam Pani obydwie lsiążki i dodatkowo taki webinar to wspaniała rzecz:)bardzo dziekuje i na pewno w dalszym ciągu bede korzystac z Pani porad
Jestem chętna na każdy Webinar 🙂 bardzo mi się podobało, było rewelacyjnie jak zawsze bo nie był to mój pierwszy Webinar 🙂 materiał super 🙂 dziękuje Pani za przygotowanie i poświęcenie czasu 🙂 Dziękuję 🙂 mam nadzieję że spotkamy się wkrótce na kolejnym 🙂
Dziękuję raz jeszcze za webinar 🙂 A dla mnie najlepszym temat na webinar byłaby rzeczywiście strona bierna, lub tryb przypuszczający, a z bardziej podstawowych rzeczy to omówienie zdań z czasowników rozdzielnie złożonych 🙂
Rowniez bardzo dziekuje , pozytecznie spedzilam czas . Chetnie skorzystam po raz kolejny ( o ile takowy bedzie). Dotad uczylam sie tylko w VHS i na codzien , ze sluchu. I wiem juz ze sami Niemcy robia mnostwo bledow gramatycznych.
Ktorys ,,przedpisacz,, wspomnial o przypadkach – jak najbardziej jestem za.
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję Pani Agnieszko za to, że poświęciła Pani tak dużo swojego czasu na ten webinar, naprawdę było warto w nim uczestniczyć. Wspaniale się Pani słucha, bardzo dużo rzeczy zostało mi w głowie… 🙂 Dziękuję serdecznie 🙂
Życzę Pani wszystkiego dobrego 🙂
Oczywiście z niecierpliwością czekam na więcej 🙂
Kochana Agnieszko!! Bylam najstarsza uczestniczka i jak wspominalam urodzilam sie przy granicy niemieckiej z nienawiscia do niemcow. W LO prawie nic sie nie nauczylam niemieckiego. Los mnie wygnal do Austrii i tam nauczylam sie sama, najwpierw od obcokrajowcow – nieprawidlowego, pozniej sama z telewizora i w rozmowach a nigdy z podrecznikow i teraz juz na emeryturze dzieki pani moge sobie doszlifowac swoj niemiecki i stwierdzilam, ze jako samouk nauczylam sie wiele mimo wielu bledow jakie popelnialam dawalam sobie rade ale zawsze bylo mi wstyd, ze nie nauczylam sie prawidlowo moiwic i pisac. Teraz wiem, ze dzieki takim spotkaniom bede z siebie nareszcie zadowolona. Lepiej pozno niz wcale. Polecam pania wszem i wobec i dzisiaj jednej studentce, ktora uczy sie j. niemieckiego na kursie i jej nie idzie za dobrze. Zycze duzo szczescia i ogromny uklon w pani taaaaak ogromne zaangazowanie dla nas Polakow. Rzadko komu na tym zalezy i chyba jest pani jedyna w swoim rodzaju. Bardzo serdecznie pozdrawiam i zapraszam do zwiedzenia Wiednia i do dyspozycji zostawie swoje mieszkanko, gdyz teraz opiekuje sie mama 90-letnia w Polsce. Teresa L
Kochana Agnieszko!! Bylam najstarsza uczestniczka i jak wspominalam urodzilam sie przy granicy niemieckiej z nienawiscia do niemcow. W LO prawie nic sie nie nauczylam niemieckiego. Los mnie wygnal do Austrii i tam nauczylam sie sama, najwpierw od obcokrajowcow – nieprawidlowego, pozniej sama z telewizora i w rozmowach a nigdy z podrecznikow i teraz juz na emeryturze dzieki pani moge sobie doszlifowac swoj niemiecki i stwierdzilam, ze jako samouk nauczylam sie wiele mimo wielu bledow jakie popelnialam dawalam sobie rade ale zawsze bylo mi wstyd, ze nie nauczylam sie prawidlowo moiwic i pisac. Teraz wiem, ze dzieki takim spotkaniom bede z siebie nareszcie zadowolona. Lepiej pozno niz wcale. Polecam pania wszem i wobec i dzisiaj jednej studentce, ktora uczy sie j. niemieckiego na kursie i jej nie idzie za dobrze. Zycze duzo szczescia i ogromny uklon w pani taaaaak ogromne zaangazowanie dla nas Polakow. Rzadko komu na tym zalezy i chyba jest pani jedyna w swoim rodzaju. Bardzo serdecznie pozdrawiam i zapraszam do zwiedzenia Wiednia i do dyspozycji zostawie swoje mieszkanko, gdyz teraz opiekuje sie
Pani Agnieszko, ma Pani naprawdę niesłychany talent pedagogiczny. Nie spotkałam jeszcze nigdy nikogo, kto potrafiłby ten trudny język tłumaczyć w tak zrozumiały sposób. Nauka z Panią to niesamowite przeżycie. Mam też Pani obie książki i to zdecydowanie najlepsze podręczniki do niemieckiego, jakie znam. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne webinary!!!
Dziękuję, dziękuję 🙂
Zapewne wielu obecnych tutaj uczy się języka niemieckiego z myślą o wyjeździe, więc proponuje webinar na temat: Jak napisać CV po niemiecku tak, aby było ono poprawne gramatycznie, stylistycznie oraz ze strony wizualnej.
ja też utknęłam w pracy i tak wykład, na który czekałam przeszedł mi koło nosa:(
Bardzo fajnie prowadzi Pani webinary 🙂 Już teraz dziękuję za Pani czas i poświęcenie, aby je przygotować i poprowadzić. Mnie interesowałby Passiv czyli strona bierna, ponieważ bardzo często muszę używać go w swojej pracy.
Już nie mogę się doczekać na kolejne spotkanie!
Do usłyszenia!
Pozdrawiam serdecznie!
jest ok
Webinar był jak najbardziej zadowalający ;). Proponuję takie tematy do rozważenia na webinary, jak: Konjunktiv, przypadki oraz Passiv ;).
Jak dotąd: świetna robota :D!
Danke sehr Liebe Agnieszka! 🙂