Facebookowe kursy niemieckiego

COŚ jest zawsze NOWE zanim stanie się ZNANE ;).

Dlatego postanowiłam tu konkretnie opisać coś, co zaczęło się DZIŚ i rozpoczyna w pewien sposób nową erę nauczania.

Na mojej facebookowej stronie „JĘZYK NIEMIECKI” jest ponad 200 tysięcy fanów. To ludzie, którzy a) są obecni na facebooku i b) uczą się niemieckiego. Oczywiście sama strona JĘZYK NIEMIECKI służy w dużej mierze do darmowej nauki niemieckiego, codziennie publikuję tam jedno niemieckie słówko, którego warto się nauczyć itd. itp. Ale wielu osobom ta forma nauki nie starcza, chcieliby uczyć się intensywniej, częściej, konkretniej.

Bardzo często dostaję też prośby o poprawę jakichś tekstów, odrobienie czyjejś pracy domowej lub przynajmniej korektę, wyjaśnienie, dlaczego coś jest gramatycznie tak, a nie inaczej… Niestety na ogół nie jestem w stanie na to wszystko odpowiadać, bo mi po prostu nie starcza czasu. Ale ewidentnie JEST zapotrzebowanie na naukę „pisemą”, nie tylko ustną.

Wymowa niemiecka nie jest specjalnie trudna i ma ścisłe zasady, które każdy naprawdę szybko opanowuje.

Z tych wszystkich powodów i rozmyśleń przytoczonych powyżej wykluł się pomysł FACEBOOKOWYCH kursów niemieckiego.

Kurs facebookowy odbywa się w ZAMKNIĘTEJ grupie facebookowej z lektorem. Jest wyłącznie PISEMNY, tzn. dostajecie różne zadania do odrobienia, które są sprawdzane i poprawiane przez lektora. Wszyscy widzą wszystkie prace, tzn. widzicie też błędy i poprawki prac wszystkich osób w grupie – można się uczyć nie tylko na własnych błędach, lecz także na błędach innych.

Zalety takiego kursu: totalna bezstresowość, elastyczność, czyli brak obowiązku brania udziału w zajęciach na żywo (bo także między nimi widać wszystkie zadania i można je odrabiać kiedy indziej), wszystko jest czarno na białym pisemnie, a nie „ucieka” jak słowo mówione; wyjątkowo niska cena. Z drugiej strony kurs nie „rozmywa się” jak podobne oferty darmowe, bo nad wszsytkim czuwa konkretny wykwalifikowany lektor z konkretnym planem, co warto przerobić i czego warto się nauczyć.

Wady takiego kursu: brak MÓWIENIA, tylko pisanie i czytanie (czasami także słuchanie, bo jako prace domowe zadawane są także zadania do odsłuchania).

Pierwsza tura kursów trwa 6 tygodni, kursy kosztują dla fanów strony JĘZYK NIEMIECKI (zniżka!) tylko 199 zł. Lektor jest dostępny na żywo 2 x w tygodniu, ale oczywiście również poza tymi godzinami poprawia Wasze prace.

Są dwie grupy A2-B1 oraz B2-C1-C2. W razie czego można się przenieść z niższej do wyższej lub odwrotnie.

To absolutnie nowa forma nauki, ale fajna i nowoczesna, a skoro i tak już „siedzicie” na facebooku, to przy okazji się duuużo nauczycie.

Rozumiem doskonale, że jesteście trochę sceptyczni, ja osobiście myślę, że te kursy staną się hitem i że w kolejnych edycjach będzie nam łatwiej stworzyć grupy, bo uczniowie z pierwszych grup będą się chwalić, ile się nauczyli :).

Detale techniczne dla uczestników:

Aby wejść do grupy klikacie na SYMBOL swojej konkretnej grupy po lewej stronie okna facebooka. Oczywiście do grupy są dołączani wyłącznie ci, którzy uprzednio opłacili kurs.

Wszystkie “posty” widoczne są WYŁĄCZNIE dla uczestników tej grupy, nikt inny ich nie widzi.

Kurs składa się głównie z kolejnych Aufgaben (zadań). Każda Aufgabe ma swój numer. Należy najpierw odrobić Aufgabe 1, potem Aufgabe 2, następnie Aufgabe 3 itd.

Tekst, czyli rozwiązania danych Aufgaben piszcie proszę w KOMENTARZU danego postu. Czyli np. jeśli jest Aufgabe 1 “Proszę napisać 10 zdań o sobie”, to piszcie te 10 zdań jako komentarz do tego postu, tak będzie prościej zachować porządek.

W komentarzach dostaniecie też ewentualną korektę swojej pracy.

To dotyczy oczywiście też tych wszystkich, których akurat nie ma na zajęciach na żywo. Tzn. tych, którzy rozwiązują poszczególne Aufgaben poza regularnymi godzinami kursu.

Posty z największą liczbą komentarzy są niestety automatycznie wypychane całkiem na górę, więc zdarza się często, że NOWSZE rzeczy, czyli np. nowe Aufgaben są NIŻEJ (zanim też dzięki komentarzom, czyli Waszym pracom podskoczą automatycznie wyżej). Dlatego trzymajcie się po prostu numerów “Aufgabe 1, Aufgabe 2” itd., nie sugerujcie się kolejnością postów.

Uczestników mamy zebranych w specjalnej tabeli, żeby nikogo nie pominąć i wszystkich „rozliczyć” z wszystkich prac ;).

Oczywiście członkowie grupy mogą się też komunikować między sobą. Pisząc do kogoś konkretnego z grupy najlepiej poprzedzić jego imię i nazwisko znakiem @ i kliknąć na jego facebookową nazwę (pokazuje się wtedy na niebiesko), wtedy ten ktoś, do kogo piszemy dostaje automatycznie powiadomienie, że ma wiadomość w grupie.

Proszę się absolutnie nie bać robienia błędów, gdybyście ich Państwo NIE robili, to po co by było brać udział w kursie niemieckiego? 😉

Zachęcamy wszystkich do czytania rozwiązań zadań i korekt pozostałych uczestników kursu, żeby uczyć się przy okazji też na cudzych błędach, nie tylko na swoich ;).

Zapraszamy na kojene edycje kursów facebookowych: KURSY FACEBOOKOWE w ISJAD (klik!).

gruppe fb

7 comments

 1. Pani Agnieszko, sama w to nie wierzę, ale udało mi wreszcie wygrać w konkursie Pani książkę. Jeszcze jej nie mam, ale niebawem mi przyślą, oczywiście z wydawnictwa Poltext 😉 Bardzo się cieszę, przekonam się czy rzeczywiście jest tak dobra jak inni o niej mówią, chociaż właściwie w to nie wątpię, no ale wiadomo, zawsze lepiej sprawdzić samemu 😉
  To był konkurs część III, więc wybrałam ‚Pokochaj niemiecki’ 😉 Jeszcze w przyszłości zainwestuję w ‚Codziennik niemiecki’ 😉
  Pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych sukcesów, bo takich nauczycieli jak Pani nam potrzeba! ;))

  1. A mi pomimo tylu gier jeszcze się nie udało. Ale liczę na kolejne, jak nie wyjdzie nic z tego, to po prostu trzeba będzie kupić książkę, bo jak czytam opinie to na pewno warto.

 2. Pani Agnieszko! Mam takie pytanie, czy jest możliwe przed zapisaniem się na kurs wykonanie testu, aby określić poziom grupy do jakiej się można zaliczyć?

 3. Jeju! nawet ja pierwszy raz o czymś takim słyszę, a to Pani pomysł, autorski 😀 czy zapożyczone?

  Ostatnio zauważyłam, że sporo grup się robi uczących, ale z angielskiego, ciekawe czy działają na tej samej zasadzie

  1. Autorski 🙂
   Nie wiem, jak działają podobne grupy, podejrzewam, że mniej konkretnie, bo to pewnie takie dobrowolno – różnorodne jeśli chodzi o branie udziału i poziom uczestników. Tu jest konkretny lektor – opiekun grupy, konkretne zadania do wykonania i ich konkretna kontrola. Czyli po prostu konkretna nauka ;).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s