Jak donosi Deutsche Welle w Niemczech panuje deficyt lekarzy i chętnie przyjmuje się do pracy specjalistów m.in. z Polski.
Warunek?
Jasne.
Znajomość niemieckiego.
Proszę mi nie zarzucać, że wszystkich namawiam do wyjazdu do pracy do Niemiec, ale czy z namawianiem czy bez – wiem, że sporo lekarzy wyjeżdża albo mniej lub bardziej konkretnie planuje wyjazd. Dlatego w najbliższych miesiącach będę oferowała różne webinary i warsztaty językowe specjalnie dla tej grupy odbiorców – personelu medycznego.
Lekarze, lekarze stomatologowie, pielęgniarki i opiekunki osób starszych to jedna z większych grup uczniów, z którymi mam od lat do czynienia. Mają specyficzne potrzeby i często specyficzne poroblemy. Właśnie konkretnie na tym wszystkim będziemy się koncentrować przy nauce.
Wszystkie informacje pojawią się tu, na www.agnieszka-drummer.com i oczywiście też na facebooku.
TU link do artykułu w Deutsche Welle.
Pani Agnieszko,
Na jakim poziomie trzeba znać niemiecki żeby pracować w Niemczech w zawodzie programisty w międzynarodowym teamie zakładając, że specjalistyczne rzeczy w pracy omawia się po angielsku i w sumie angielski jest podstawą. Jednak np. dział kadr, podatki czy zwykłe życie wymagają już niemieckiego, czy B1/2 tu jest wystarczające w Pani ocenie?
tak, choć normalnie pracodawcy na ogół nastają na certyfikat B2
juhu! 😉
fajnie, ze pojawi sie webinar dla pracownikow medycznych 🙂 chetnie wzielabym udzial w czyms takim!
Super!!! To mi się podoba 😀
Pani Agnieszko!
Znalazłem na http://www.slowka.pl tekst pewnej osoby. W tym tekście pojawiło się słowo Selbstständig. Jeżeli w ogóle takie słowo jest w języku niemieckim to co ono oznacza?
Samodzielny, samodzielna. Albo „samodzielnie”.
Witam Pani Agnieszko, mam takie pytanie (jestem „nowy” na Pani blogu) a jak się ma sprawa z inżynierami w Niemczech?nawet tymi z malym doświadczeniem jest duże zapotrzebowanie ?i jaki poziom powinienem prezentowac żeby spokojnie dawac sobie radę na terytorium Niemiec w pracy, z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem i próbuję znaleźc kurs techniczny dla inzynierów z niemieckiego może da mi Pani jakąś wskazówkę albo coś podpowie w tym temacie bo kuszące zarobki są w Niemczech. Pozdrawiam Grzegorz
Pracodawcy na ogół wymagają zdanego certyfikatu B2.
Niektórym szczęśliwcom udaje się znaleźć pracę w Niemczech tylko z angielskim, ale to wyjątki potwierdzające regułę, że jednak bez niemieckiego nie ma co startować ;).
Nie przychodzi mi niestety do głowy żaden stricte techniczny kurs niemieckiego.