Wyzwanie majowe!

Ostatnio w internecie robią się popularne „wyzwania”, które autor bloga stawia albo samemu sobie albo swoim czytelnikom (albo jedno i drugie).

Po niemiecku istnieje ładne powiedzenie „Alles neu macht der Mai” – oznacza ono, że w maju wszystko odradza i zaczyna się na nowo. Że coś się zmienia (na lepsze). Pobawmy się więc w maju w naukę niemieckiego. Wszyscy razem :). Celowo mówię „pobawmy”, bo nie będę Wam stawiała złych stopni ani sprawdzała obecności ;).

„Alles neu, macht der Mai” to wiersz z 1818 roku. Jego początek przeszedł z czasem do potocznie używanego języka, ale spójrzmy też na cały wiersz:

Alles neu, macht der Mai (1818)
Alles neu, macht der MaiAlles neu, macht der Mai,
Macht die Seele frisch und frei
Laßt das Haus, kommt hinaus,
Windet einen Strauß!
Rings erglänzet Sonnenschein,
Duftend pranget Flur und Hain;
Vogelsang, Hörnerklang
Tönt den Wald entlang.Wir durchzieh’n Saaten grün,
Haine, die ergötzend blüh’n,
Waldespracht neu gemacht,
Nach des Winters Nacht.
Dort im Schatten an dem Quell
Rieselnd munter, silberhell,
Klein und Groß ruht im Moos,
Wie im weichen Schoß.Hier und dort, fort und fort,
Wo wir ziehen Ort für Ort
Alles freut sich der Zeit,v Die verjüngt, erneut,
Widerschein der Schöpfung blüht
Uns erneuernd im Gemüt.
Alles neu, frisch und frei
Macht der holde Mai.
Volksweise
Autor: Hermann Adam von Kamp 
Titel: Alles neu, macht der Mai (1818)

Trudny wiersz? Trudny, bo i język trochę przestarzały i niektóre słówka rzadko używane.

Nie musimy się uczyć aż tak trudnych rzeczy ;).

Ogólnie – takie wyzwanie ma służyć temu, aby wyrobić sobie dobre nawyki, pewną regularność w robieniu tego, co chcemy (osiągnąć). Takie „oficjalne” wyzwanie w tym pomaga. Pomaga także to, że nie jesteś sam/a, bo jestem pewna, że w wyzwaniu weźmie udział sporo chętnych. Swój udział w programie możecie, a nawet powinniście/powinnyście komentować w komentarzach pod każdym dniem – gdy się coś zakomunikuje światu, to się tym bardziej tego trzyma ;).

Od 1 maja począwszy znajdziecie tu codziennie rano (tak na wszelki wypadek, dla tych wcześnie wstających) konkretny krótki wpis z programem do wykonania na dany dzień. Jeśli któegoś dnia nie zaliczysz „zadania” przez jakąś „siłę wyższą”, to nie szkodzi, opuść ten dzień i kontynuuj dalej (no, chyba że koniecznie chcesz nadrobić). Postaraj się po prostu na ile to możliwe pozostać w ramach tych 31 dni maja.

Moja majowa akcja jest całkowicie darmowa, wszystko, co „trzeba” będzie robić dokładnie opiszę, ewentualnie podam linki itp.

Całe WYZWANIE potrwa dokładnie miesiąc – maj 2012, od 1 do 31.

Radzę Wam założyć sobie spejcjalny ZESZYT na ten projekt. Dzięki temu po prostu bardziej i na dłuższą metę z tego wszystkiego skorzystacie. Zeszyt możecie zatytułować „Die Mai-Herausforderung für Deutsch”.

A więc – zarezerwujcie sobie w maju 15 min dziennie, codziennie (dodatkowo?) na niemiecki i bawmy się razem 😉 Do usłyszenia 1 maja rano!

28 comments

   1. oczywiście, ze wybieramy za 😀 bardzo sie ciesze i gratuluje dobrych pomyslow!

 1. Dziękuję Pani za świetne pomysły, jak urozmaicić moją naukę 🙂
  Pani Agnieszko mam do Pani pytanie a co dokładnie oznacza proponowany tytuł zeszytu “Die Mai-Herausforderung für Deutsch” 🙂

  1. „die Herausforderung” to „wyzwanie”
   der Mai – to maj 😉
   Oczywiście zeszyt można zatytułować dowolnie albo wcale… Chodzi mi tylko o to, żeby sobie te „zadania” notować, zapisywać, robić pisemnie… Wtedy wszystko się znacznie lepiej utrwali i będziecie mieć taki „fizyczny ślad” tej majowej przygody z niemieckim na pamiątkę.

 2. No to juz nie moge sie doczekac co tez Pani dla nas przygotowala chociaz chyba nie uda mi sie tego robic codziennie, ale sprobuje. A jak nie to i co drugi czy trzeci dzien tez powinno sie przydac 🙂

 3. ojeju Pani Agnieszko chciałabym podjąć takie wyzwanie ale ja się chyba już nie potrafię uczyć ale spróbuję zeszyt mam tylko pusty pozdrawiam wszystkich fanów języka niemieckiego:))

 4. super! chetnie wezme udział w tej zabawie! tym bardziej że w czerwcu chcę zdać Zertifikat Deutsch!

   1. A na czym mniej-wiecej będzie to polegać? Nauka słówek? Gramatyka? Rozwiązywanie zadań? Ja niby ukończyłam już kurs C1 i w czwartek miałam TestDaf, ale nadal czuję się jakbym była gramatycznie na poziomie B2. Wyzwanie przyjmuję, im więcej treningu (i powtórek) tym lepiej. 🙂

   2. To będą różnego rodzaju kreatywne zadania… I pomysły na nienudną naukę ;). Jeśli któreś okazałoby się dużo za proste, to nikogo nie zmuszam ;))

   3. Dziękuję za odpowiedź! 🙂 Zawsze można pomysły na naukę przemienić na odpowiedni poziom. 😀 Pewnie jeszcze zaproszę mamę do zabawy, zrobimy szkołę w domu hihi. 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s