Microlearning

„Microlearning” to słowo, które rzuciło mi się niedawno w oczy w internecie. Nie znałam go wcześniej, ale od razu doskonale wiedziałam o co chodzi. Najwyraźniej to nie JA wpadłam na pomysł uczenia się w małych „kawałeczkach”, nazywanych fachowo „Learning Nuggets”.W dzisiejszych szybkich czasach mało kto ma czas zasiadać na dłużej, żeby się czegoś uczyć. Robimy wiele różnorodnych rzeczy jednocześnie, coraz częściej „na szybko”: szybko przełączamy telewizor z jednego programu na inny, szybko klikamy na odwiedzane strony internetowe, szybko dajemy znać na twitterze lub blipie gdzie jesteśmy i co robimy, chodzimy na „szybkie” lunche, a w domu gotujemy „błyskawiczne” obiady.

Modne staje się też szybkie uczenie się – w krótkich odcinkach, lekcjach, podcastach itp.

Jeśli uczymy się naprawdę w niewielkich porcjach, to takie niewielkie porcje można sobie aplikować codziennie lub prawie codziennie. To jest rozwiązanie idealne, bo najskuteczniejsza nauka to właśnie taka, podczas której ma się w miarę stały kontakt z językiem – najlepiej codziennie.

Przeciętny człowiek uczy się języka powiedzmy 2 razy w tygodniu w szkole lub na kursie. Po lekcji zamyka książkę, zamyka zeszyt i – jeśli nie ma pracy domowej – otwiera je dopiero na następnej lekcji. I tak przez kilka lat nauki. Oczywiście faktycznie NIE ZNA języka po tych kilku latach nauki, bo taki system jest wyjątkowo mało skuteczny. Po prostu wydaje nam się, że po 3 lub 4 latach takiego systemu NAGLE spłynie na nas olśnienie „Hura! Mówię po….(tu wpisać jakiś język obcy)”.

Inni ludzie uczą się języka NAPRAWDĘ. Nie unikają kontaktu z nim, lecz do niego dążą w każdej możliwej sytuacji, nawet, jeśli ta sytuacja jest KRÓTKA, ale CZĘSTA – i tu na scenę wkracza właśnie pojęcie MICROLEARNING. Już rok temu przyszedł mi spontanicznie do głowy taki „microlearning” i oferuję go wszystkim zainteresowanym na facebooku, czyli tu:

http://www.facebook.com/NIEMIECKI

Zapraszam na codzienny „Learning Nugget” niemieckiego, zapraszam do czytania, uczenia się, współudziału w tworzeniu i brania udziału w dyskusjach, komentowania, dzielenia się pomysłami itp. itd.

Microscope

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s