Praca w Niemczech

Jak podaje Gazeta Wyborcza, http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8429076,Polacy_na_saksy.html, 1 maja 2011 Niemcy całkowicie otwierają rynek pracy dla Polaków. Oczekiwane są masowe wyjazdy i w ogóle wielka fala emigracyjna z Polski do Niemiec.

Czy warto wyjechać??

Warto!!

Jasne, mnie to łatwo mówić, bo mieszkam od wielu lat za granicą. Tak się składa, że znam dobrze z własnego doświadczenia warunki życia i w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Większość Polaków dotychczas wyjeżdżała do Anglii – bo tamtejszy rynek pracy był już wcześniej dla nas dostępny, no i oczywiście większość z nas/Was uczy się angielskiego, więc ogólnie zakłada się, że w Wielkiej Brytanii (lub Irlandii) łatwiej się dogadać.

Oba kraje mają swoje wady i zalety w różnych obszarach życia. I z Anglii, i także z Niemiec wielu ludzi (tzn. Brytyjczyków i Niemców) emigruje do innych krajów, bo im się u siebie nie podoba.

W maju 2009 Judith Woods, dziennikarka gazety Daily Telegraph, pisała o możliwościach emigracji Brytyjczyków z Wielkiej Brytanii („Pora uciekać z Brytanii”) podając kilka najlepszych możliwości do przeprowadzki, m.in. Niemcy. Proponuje: „Czemu właśnie tam? Swojska, brytyjska atmosfera, ale wszystko funkcjonuje lepiej”. Tak najwyraźniej w skrócie Brytyjczycy widzą Niemcy jako swój kraj docelowy.

Po wielu latach spędzonych w Niemczech, a także kilku w Anglii doskonale ten argument rozumiem. Dokładnie. „WSZYSTKO FUNKCJONUJE LEPIEJ”.

Gdyby pominąć kwestię języka obcego, a także kwestie formalne (typu pozwolenie na pobyt lub/i pracę), a także do dziś pokutujące kwestie historyczne, to jestem przekonana, że większości Polaków pod wieloma względami bardziej „podobały” by się i podobać się będą Niemcy niż Anglia.

Kwestie formalne zanikają od 1 maja 2011, kwestie historyczne naprawdę nie powinny nas dalej dzielić, a kwestię językową masz teraz sam/a w swoich rękach – skorzystaj z tej możliwości jak najlepiej!

Nie ma wyjścia, trzeba – i warto –  się tego niemieckiego uczyć 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s