Co to są przyimki?

Ogólnie rzecz biorąc – to zmora uczących się niemieckiego ;-).

Przyimki same w sobie są „niewinne”, a na dodatek wyjątkowo potrzebne w każdym języku. Przyimek można sobie wyobrazić jako ogniwo łączące inne ważne elementy w zdaniu. Dawniej dzieci robiły często jesienią ludziki z kasztanów (teraz już pewnie nie robią, tylko grają na nintendo albo na swojej komórce); kasztany to te główne fragmenty ludzika, a przyimki to patyczki je łączące. Dopiero dzięki patyczkowi dany kasztan robi się głową lub tułowiem, dzięki patyczkom wiadomo co jest nogą, a co ręką.

Oczywiście przyimki nie ZAWSZE są potrzebne, żeby coś miało sens.

Np. w zdaniu:

Kocham Julię” nie ma żadnego przyimka.

Ale już w zdaniu:

Czekam na Julię” jest przyimek, a mianowicie „na”. Jak bezsensownie wyglądałoby to zdanie bez przyimka: „Czekam Julię„.

Przyimki są jednym z trudniejszych sektorów nauki języka niemieckiego, bo jeden przyimek może mieć różne znaczenia polskie i odwrotnie: kilka różnych przyimków niemieckich można czasem tłumaczyć na jeden i ten sam przyimek polski. Na dodatek przyimki łączą się mniej lub bardziej stale i z czasownikami, którym towarzyszą i z przypadkami rzeczowników, których dotyczą. Wow, to dopiero mądrze zabrzmiało, pewnie tak, że mało kto to zrozumiał.

Przyimków zdecydowanie warto uczyć się w kontekście, bo tak je najprościej zapamiętać i na zasadzie analogii stosować poprawnie też w innych zdaniach.

Najważniejsze niemieckie przyimki to – w kolejności częstości ich występowania w języku:

in, zu, von, mit, auf, für, an, bei, nach, aus, um, über, vor, durch, bis, unter, zwischen, gegen, ohne, seit, während, neben, wegen, hinter, gegenüber, ab, innerhalb, aufgrund, trotz, pro, außer, statt, laut, außerhalb, angesichts, per, mithilfe, entlang, gemäß, anhand, mittels, entsprechend, hinsichtlich, bezüglich, zufolge, einschließlich, jenseits, zugunsten, infolge, samt, anstelle, seitens.

Przyimki to „temat-rzeka” i na pewno jeszcze wiele razy będę do niego powracać.

Reklama

3 comments

 1. Te przyimki zawsze doprowadzały mnie do szału… Czy raczej: nadal doprowadzają 🙂

 2. Chciałem się upewnić, mówimy „zahlen für etw.” i „etw. bezahlen”? Bo znalazłem różne wersje i już nie wiem. Znalazłem np. (chyba że coś pomieszałem) „etw. zahlen” i „für etw. bezahlen” i już nic nie wiem 😦

  1. Tak. To prawda.
   Czasowniki z przedrostkiem „be-” często zmieniają tzw. rekcję swojego wyjściowego członu.
   Inny przykład:
   Ich antworte auf den Brief.
   Ich beantworte den Brief.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s